Освітня субвенція: як фінансуватимуть навчальні заклади у 2017 році
Іван ЛЕВАДСЬКИЙ
експерт MCFR: Головбух
Із новим Держбюджетом та новаціями в Бюджетному кодексі України дещо змінилися підходи до порядку надання з державного бюджету освітньої субвенції місцевим бюджетам, а також до розподілу цієї субвенції між місцевими бюджетами. Розповімо, що ж змінилося 2017-го у фінансуванні навчальних закладів
Загальноосвітні навчальні заклади фінансуються з держбюджету коштом освітньої субвенції, а також за рахунок коштів місцевих бюджетів. У 2017 році дещо змінився механізм фінансування цих закладів. Це пов’язано з тим, що 01.01.2017 набрали чинності Закони України:
- «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 № 1801–VIII (далі — Закон № 1801);
- «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 20.12.2016 № 1789–VIII (далі — Закон № 1789).
Перелік навчальних закладів, на видатки яких спрямовуватимуть у 2017 році освітню субвенцію, поповнився професійно-технічними навчальними закладами (ПТНЗ) державної та комунальної форм власності в частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Видатки на здобуття професійно-технічної освіти не фінансують коштом освітньої субвенції.
|
У 2017 році кошти освітньої субвенції спрямовуватимуть усім навчальним закладам (за визначеним у частині першій ст. 1032 Бюджетного кодексу України (БК) переліком) винятково на оплату праціпедагогічних працівників з нарахуваннями на цю оплату (раніше — на оплату всіх поточних видатків).
Видатки на оплату праці непедагогічних працівників з нарахуваннями, оплату комунальних послуг та енергоносіїв не проводитимуть коштом освітньої субвенції. На це у 2017 році місцевим бюджетам передбачено додаткову дотацію з державного бюджету на здійснення переданих з держбюджету видатків з утримання навчальних закладів. Дотацію отримають обласні, районні бюджети і бюджети об’єднаних територіальних громад (ОТГ). Обсяг додаткової дотації визначено у додатку 6 до Закону № 1801. Цю дотацію згадані місцеві бюджети отримуватимуть щомісяця рівними частинами і спрямовуватимуть її передусім на видатки навчальних закладів з оплати праці непедагогічних працівників з нарахуваннями і з оплати комунальних послуг та енергоносіїв (ст. 32 Закону № 1801).
Тож у 2017 році коштом місцевого бюджету забезпечуватимуть не лише капітальні видатки навчальних закладів, а й поточні — на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, оплату послуг, тощо (крім видатків на оплату праці з нарахуваннями, оплату комунальних послуг та енергоносіїв).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! На капітальні видатки чи на реалізацію заходів з оптимізації мережі навчальних закладів кошти освітньої субвенції спрямовувати заборонено.
|
Як і раніше, у складі зазначеної субвенції передбачається резерв коштів, обсяг якого не може перевищувати 1% загального обсягу освітньої субвенції. Однак тепер розподілятиме резерв освітньої субвенції, як і визначатиме напрями його використання, — КМУ за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Обласні держадміністрації, органи місцевого самоврядування у 2017 році продовжать роботу зі створення опорних загальноосвітніх навчальних закладів через об’єднання малокомплектних шкіл, зміну їх типу та/або ступеня, реорганізації тощо (п. 11 розд. ІІ «Прикінцевих та перехідних положень» ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774–VIII).
|
З огляду на те, що у 2017 році освітню субвенцію спрямовуватимуть ПТНЗ у частині забезпечення видатків на здобуття повної загальної середньої освіти, за розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами враховуватимуть також кількість учнів, які здобувають у ПТНЗ повну загальну середню освіту. Тож найближчим часом до Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою КМУ від 26.06.2015 № 435, внесуть відповідні зміни.
|